Zpět

TEPLOTA

Kdy mluvíme o

  • normální tělesná teplota 36-37°C
  • zvýšená tělesná teplota 37-38°C
  • horečka > 38°C
  • vysoká horečka u dětí nad 40°C
  • vysoká horečka u dospělých nad 39°C
  • HOREČKA sama o sobě není nemoc, je jen příznakem onemocnění a patří k obranným mechanismům v těle, proto není třeba se jí za každou cenu od jejího nástupu bránit.

    Horečka je nutná k eliminaci virů a bakterií v těle. Potlačením horečky při akutní infekci v důsledku zeslabíme imunitní reakci organismu. Prodlužuje se tak infekčnost pacienta, doba trvání nemoci a doba zotavení...
    Proto je velmi důležité, kdy přistoupíme k podání léků na snížení teploty.

    MEŘENÍ TEPLOTY

  • U malých dětí měříme teplotu v konečníku - rtuťový teploměr nebo rychloběžku, digitální teploměr zasunujeme asi 1 cm a měříme cca 2 - 4 minuty nebo do zapípání teploměru digitálního. U tohoto měření odečítáme 0,5°C abychom dostali skutečnou teplotu těla.
    Půl stupně neodečítáme pouze u novorozenců do 6 týdnů věku, kdy je u nich teplota 36,5 - 37,2°C v konečníku normální.

  • U větších dětí a dospělých měříme teplotu v podpaží 3 - 4 minuty. Je možné ji měřit i v ústech, teploměrem k měření do ušního zvukovodu, nebo bezdotykovým teploměrem, měřícím již v malé vzdálenosti od kožního povrchu těla. Přesnost těchto teploměrů nemusí být zcela přesvědčivá, proto je lépe měření 2 - 3 krát zopakovat.
  • KOMPLIKACE TEPLOTY
    DEHYDRATACE - nedostatečné zavodnění organismu může být nebezpečnější, než samotná příčina teploty /suché rty, sliznice na jazyku, apatie, halonované kruhy pod očima/. Dbáme o pravidelné podávání tekutin - vlažné čaje, vodu, minerální soli...
    FEBRILNÍ KŘEČE - mohou se vyskytovat od 6 měsíců do 6 let nejčastěji. Dítě při vzestupu teploty náhle tuhne, zbledne, může mít oči stočené vzhůru, promodrává kolem úst. Jsou provázené záškuby těla i končetin. U některých dětí vzniknou při 39°C, u jiných i překvapivě při 37,5°C. Je nutné udržet průchodné dýchací cesty mírným záklonem hlavy. Trvání bývá různé, od několika sekund po minuty. Po odeznění ihned podáváme léky na snížení teploty. Můžeme chladit celý povrch těla zábalem nebo vodou. Nutné informovat lékaře. Jako prevenci dalších křečí se podává lék DIAZEPAM v dávkách které určí lékař.

    SNÍŽENÍ TEPLOTY
    Teplotu nesnižujeme, pokud naměříme do 38 - 38,5°C. Zabránili bychom důležitým výše uvedeným pochodům v organismu. Dítě uložíme do chladné, dobře větrané místnosti, lehce přikryjeme, nabízíme pití, můžeme podat lehké jídlo - ale nenutíme. Sledujeme vývoj teploty.

    Pokud je teplota vyšší, můžeme ji snížit pomocí léků a fyzikálními metodami.
    POMOCÍ LÉKŮ:
    PARACETAMOL - obsažený v lécích PARALEN, PANADOL, COLDREX, ...
    Existuje ve formě čípků - pro nejmenší děti i pro větší, které mají problém s polykáním tablet. Též při zvracení, kdy podaný lék je krátce po podání vyzvracen.
    Forma je i sirupová pro mále děti. Pro větší děti a dospělé ve formě tablet.
    Dětem vážícím 15kg podáváme již 250mg / dávku a to 3x denně.
    Dětem vážícím 30kg podáváme již 500mg / dávku 3x denně (jako dospělému).
    Dospělý by neměl překročit dávku 3x 2 tbl (po 500mg)

    IBUPROFEN - obsažený v lécích NUROFEN, IBALGIN, IBUBERL, ...
    Ze zkušenosti tento lék dokáže teplotu snížit při vysokých horečkách kolem 39°C rychleji a na delší dobu.
    Dětem vážícím 15kg podáváme 3x 100mg (1/2 tbl po 200mg) nebo sirup.
    Dětem vážícím 30kg podáváme 3x 200mg (1 tbl po 200mg).
    Dospělý může použít 3x 1 tbl po 400mg s opatrností na nežádoucí vliv na žaludeční sliznici /možnost vzniku krvácivé koplikace z možného vředu/.
    Dospělý může použít tabletu po 600mg, která je rozpustná, čímž je riziko vzniku vředových komplikací nižší.

    Oba léky je nutné podávat dětem podle váhy, aby nedošlo k předávkování nebo poddávkování léku.
    V případě, že po snížení teploty dojde k opětovnému nárůstu teploty dřívě než za 8 hodin, je možné střídat oba základní léky po 4 hodinách. Celkem tedy podáváte po 4 hodinách P-I-P-I-P-I /Paralen, Ibalgin/ 24 hodin.

    KYSELINA ACETYLOSALICYLOVÁ , kterou obsahují další běžné léky na snižování horečky, se nesmí podat dětem do 15 let!

    FYZIKÁLNÍ SNIŽOVÁNÍ HOREČKY:
    Kromě použítí léků lze ke snížení horečky použít i tzv. fyzikální metody - především omývání houbou, sprchování či zábaly. Voda použitá při těchto procedurách nikdy nesmí být ledová, ale vlažná. Teplota v místnosti by měla být kolem 24°C. Pokud se objeví husí kůže či třesavka, procedury ukončete, neboť tyto jevy horečku zvyšují.
    JAK SE OMÝVÁ HOUBOU? Do vany či vaničky napusťte 3-5 cm mírně teplé vody 25-35°C, dítě posaďte do vody a čistou houbou omývejte trup a končetiny cca 10-30 minut. Pokud je dítě větší, můžete je sprchovat, teplota vody je opět kolem 25-35°C, sprchujete cca 10 minut.
    JAK PROVÁDĚT ZÁBALY? Do vlažné vody cca 25°C namočte osušku a na 10-15 minut zabalte dítě tak, aby byl zakryt hrudník a břicho. Ruce a nohy nechte volné. Můžete však udělat i zábal celého těla kromě hlavy. Nepoužívejte igelit ani další přikrývky. Můžete i naopak nechat volné tělo a do zábalu dát pouze celé horní i dolní končetiny. Proceduru můžeme zopakovat 3x za 2 hodiny.
    Pokud jsou končetiny chladné, tělo horké a teplota velmi vysoká, přistupujeme k chlazení pouze pomocí ledových sáčků, nechlazeného gelu do míst, kde protékají velké cévy - třísla, podpaží.

    KDY VYHLEDAT LÉKAŘE?

  • Opakované zvracení.
  • Ochablost dítěte, nereaguje na běžná oslovení, apatické.
  • Poruchy hybnosti.
  • Ztuhlá šíje - dítě nemůže předklonit hlavu.
  • Mramorovaná kůže.
  • Krvavé skvrny na kůži (po zatlačení dnem skleničky neblednou, nemizí).
  • Výrazně chladné ruce, nohy.
  • Setrvalá teplota bez poklesu přes 39,5°C měřená v podpaží 24 hodin.
  • Když dítě málo pije.
  • Vždy s dítětem mladším 3 měsíců.
  • Nahoru Zpět